بُنا نیوز: رفع تیرگی‌های بدن با روغن نارگیل بر اساس خواص منحصر به فرد این ماده، سال‌هاست که به یک روش رایج در میان زنان تبدیل شده‌است. در این روش از روغن نارگیل خالص برای برطرف کردن انواع لکه‌هاو تیرگی‌های پوست بدن استفاده می‌شود. لکه‌ها و تیرگی‌های پوستی که غالباً با عنوان اسکار شناخته می‌شوند، به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند. روغن استخراج شده از میوه درخت نارگیل، بخش قابل توجهی از اسکارها را پوشش داده و درمان می‌کند.
جدای از خواص درمانی روغن تراپی با روغن نارگیل، بوی دلچسب این ماده که در فضا می‌پیچد، آرامش خاصی در شما ایجاد می‌کند.

اما آیا واقعاً روغن نارگیل تأثیری در رفع تیرگی‌های بدن دارد؟ برای پاسخ به این سؤال بهتر است ابتدا ویژگی‌های این روغن پرخاصیت را بشناسید.

روغن نارگیل چیست و چه خواصی دارد؟

این ماده طبیعی از میوه درخت نارگیل استخراج می‌شود. رایحه منحصر به فرد این روغن، یکی از مشخصه‌های بارز آن است. اما اگر بخواهیم مهم‌ترین قابلیت این روغن گیاهی را نام ببریم، باید مرطوب‌کنندگی آن را یادآور شویم. مانند روغن رزماری این روغن قدرت قابل توجهی در آبرسانی به پوست و مو دارد. همین قابلیت باعث شده است که، روغن‌ تراپی با روغن نارگیل به یک روش تاثیرگذار در حفظ سلامت و شادابی پوست و مو تبدیل شود. اما این تنها بخش کوچکی از خواص روغن گرفته شده از میوه درخت نارگیل است.

جالب است بدانید که وجود منابع غنی از ویتامین E دلیل اصلی کاربرد این روغن در رفع لکه‌های تیره بر روی پوست است. اسید لائوریک، یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده روغن نارگیل است. این عنصر توانایی بالایی در کاهش باکتری‌های پروپیونی باکتریوم آکنه و اشکال خاصی از آکنه‌های التهابی دارد. در واقع وجود این ماده در روغن گرفته شده از نارگیل به جلوگیری از عوارض آکنه مانند تیرگی پوست و زخم‌هایی که باز هم به تیرگی پوست ختم می‌شوند، کمک می‌کند.

روغن نارگیل چگونه پوست تیره را روشن می‌کند؟

این روغن سازوکارهای متفاوتی برای رفع تیرگی‌های بدن و روشن‌سازی پوست دارد. مهم‌ترین این خواص عبارتند از:

 • تولید کلاژن: یکی از خواص این روغن تحریک پوست به ایجاد کلاژن بیشتر است. تولید کلاژن نه تنها باعث پر شدن خطوط ریز پوست می‌شود؛ بلکه با ایجاد بافت جدید تیرگی‌ها را کاملاً از بین می‌برد.
 • ترمیم‌ کردن جای زخم و سوختگی: یک مزیت در روغن ‌تراپی نارگیل وجود دارد، که در طولانی مدت اثر روشن کنندگی پوست‌های تیره را به دنبال دارد. این خاصیت ترمیم جای زخم است. سال‌هاست که فرهنگ‌های مختلف از این روغن برای ترمیم اثرات زخم و سوختگی بر روی پوست استفاده می‌کنند.
 • درمان خشکی و اگزما: یکی از علل ایجاد اسکار پوستی، خشکی شدید یا اگزما است. خشکی در هر ابعاد و اندازه‌ای که باشد، تیرگی‌هایی را از خود به جا می‌گذارد. این تیرگی‌ها حتی بعد از درمان کامل اگزما، برطرف نمی‌شوند. اما استفاده منظم از روغن نارگیل، تا حدود زیادی از اثرات این عارضه می‌کاهد.
 • یکنواخت‌ کردن تن پوست: یکی از خواص جالب این‌ روغن یکنواخت کردن تن پوست است. این خاصیت هر گونه اسکار یا هایپرپیگمانتاسیون که نوعی تیرگی‌ پوستی است را برطرف می‌کند.
 • بهبود آکنه و تیرگی‌های به جا مانده از آن: اسکارهای پوستی بسیار پیچیده هستند. مطمئنا درمان این عارضه نیز ساده نیست. یکی از دلایل ایجاد تیرگی بر روی پوست، آکنه است. آکنه‌ها از طریق استعمال مستمر روغن نارگیل به میزان چشمگیری بهبود پیدا می‌کند. البته جای جوش و آکنه خود یکی از بزرگترین علل ایجاد تیرگی بر روی پوست است که آن نیز توسط روغن درمانی نارگیل برطرف می‌شود.

 • بهبود اسکارهای کلوئیدی: روغن‌ تراپی نارگیل از طریق تغذیه پوست با ویتامین E اسکارهای کلوئیدی را درمان می‌کند. در این روش تیرگی‌های پوست کمرنگ و به مرور زمان محو می‌شود.
 • رفع اثرات اسکارهای آتروفیک: این عارضه ناحیه‌ای از پوست را درگیر کرده و در اطراف خود تیرگی‌هایی ایجاد می‌کند. مشکل اینجاست که پوست به خودی خود نمی‌تواند این عارضه را برطرف و پوست را ترمیم‌ کند. خوشبختانه دانشمندان ثابت کرده‌اند که روغن‌درمانی نارگیل اگر به صورت منظم انجام بگیرد، این عارضه را تا حدود زیادی درمان می‌کند. در این روش کلاژن قابل‌توجهی توسط پوست تولید شده و با احیای بافت پوست، تمام تیرگی‌های ناشی از این عارضه محو می‌شوند.
 • ترمیم اسکارهای ناشی از جراحی: بریدگی‌ها به خصوص اگر به عمق و شدت جراحی باشند، بافت یکدست و سالم پوست را از بین می‌برند. بازسازی دوباره پوست گاهی اثرات و لکه‌های تیره ‌رنگی از خود به جای می‌گذارد. تحقیقات نشان داده‌است که روغن‌درمانی نارگیل می‌تواند این تیرگی‌ها را تا حد زیادی بهبود ببخشد. ویتامین E موجود در این ماده، همان چیزی است که اسکارهای جراحی را ترمیم می‌کند.
 • بهبود جای زخم هایپرتروفیک: جای زخم هایپرتروفیک همان اسکارهایی هستند که بیشترین افت کلاژن را دارند. در این عارضه با بهبود زخم، بافت ضخیم و تیره رنگی در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌شود. روغن‌تراپی نارگیل منبعی غنی از ویتامین E را در اختیار پوست قرار می‌دهد. این روش یک راهکار طبیعی برای رفع تیرگی‌ها و جای زخم هایپرتروفیک است.

چگونه از روغن نارگیل برای رفع تیرگی‌های بدن استفاده کنیم؟

خرید روغن نارگیل خالص و بکر اولین قدم برای شروع روغن‌تراپی با این ماده پر خاصیت است. سپس باید مناطقی از پوست که دچار تیرگی است را با دقت شناسایی کنید. البته این روغن می‌تواند در هر بخشی از پوست بدن مورد استفاده قرار گرفته و به آن سلامت و زیبایی ببخشد. اما برای اینکه اثربخشی این ماده طبیعی بیشتر شود، بهتر است مراحل زیر را قدم به قدم انجام دهید:

 1. ابتدا مقدار کمی از این روغن را بر روی پوست بازوی خود بمالید. سپس ناحیه مورد نظر را با باند یا گاز استریل بپوشانید. اگر ظرف بیست و چهار ساعت هیچ تحریک یا التهابی را تجربه نکردید، به احتمال زیاد استفاده از این محصول در دیگر بخش‌های بدنتان نیز  بی‌خطر است.
 2. یک تکه پنبه تمیز را به روغن آغشته کنید.
 3. سپس پنبه آغشته به روغن را بر روی محل تیرگی و در یک جهت استعمال کنید.
 4. سپس اجازه دهید که روغن کاملاً جذب پوست شود.
 5. هر روز دو بار، یک بار صبح و یک بار عصر این مراحل را انجام دهید.

ماسک‌ ترکیبی روغن نارگیل برای رفع تیرگی‌های بدن

ترکیب سه قاشق غذاخوری روغن نارگیل و آب نصف لیموی تازه: این ماسک را بر روی ناحیه تیره پوست خود استعمال کرده و پانزده دقیقه به حال خود رها کنید.

در این روش ویتامین C موجود در لیمو با ویتامین E روغن‌ نارگیل ترکیب شده و تأثیرگذاری آن دو چندان می‌شود. این ماسک طبیعی، سال‌هاست که در بهبود تیرگی‌های پوست بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته آخر…

به طور کلی، تیرگی‌های بدن چه منشأ هورمونی داشته و چه اثر باقیمانده از جوش و زخم باشد، یک عارضه ناخوشایند به خصوص برای خانم‌ها است. نقش روغن‌تراپی نارگیل در روشن، شفاف و یکدست کردن پوست سال‌هاست که به اثبات رسیده است. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، روش استفاده از این روغن است. در واقع شما فقط و فقط در صورتی از این روش بهره می‌برید، که در آن استمرار داشته باشید. اگر واقعاً پوست یکدست و روشن و البته بدون تیرگی می‌خواهید، پیشنهاد ما خرید روغن نارگیل از زیمالب (www.zimalab.co) می باشد. پیگیری در استعمال این روغن، بهایی است که باید برای داشتن پوست زیبا پرداخت کنید.

 • منبع خبر : بلاگ زیمالب